سه شنبه , تیر ۴ ۱۳۹۸
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / روانشناسی / علل بی دلیل گریه کردن افراد حساس
علل بی دلیل گریه کردن افراد حساس

علل بی دلیل گریه کردن افراد حساس

چرا بی دلیل گریه می کنیم؟

دسته: روانشناسی

علل بی دلیل گریه کردن افراد حساس

دوستان همراه خبرناز،اشک انسان به علل گوناگون دربازه های مختلف زندگی جاری می شود. به گفته محققان، گریه کردن ذاتی است و انسان روزانه حدود ۲۸۰ گرم و سالانه ۳۰ گالن اشک تولید می کند. این میزان بر اساس جنسیت، متفاوت بوده و زنان بیش از مردان گریه می کنند. محققان معتقدند به دلیل ویژگی های زیستی، غدد اشک زنان نسبت به مردان کوچک تر است. مجاری اشکی مردان بزرگ تر از زنان است و درنتیجه احتمال اینکه قطره اشک از آنجا به سمت پلک برسد، کمتر است. انسان از زمان کودکی تاکنون گریه کرده و این گریه تا لحظه مرگ بدون اینکه دلیل آن را بداند، ادامه خواهد داشت.

گریه کردن ممکن است بی هیچ دلیلی و کاملا خود به خودی باشد. ممکن است حین انجام کارهای روزانه گریه تان بگیرد و تعجب کنید که چرا دارید بی دلیل گریه می کنید؟

گریه های مکرر معمولا عجیبند و گاهی اوقات نشان دهنده مشکلات سلامتی هستند. گریه کردن ممکن است بی هیچ دلیلی و کاملا خود به خودی باشد. ممکن است حین انجام کارهای روزانه گریه تان بگیرد و تعجب کنید که چرا دارید بی دلیل گریه می کنید؟ در برخی موارد گریه شاید به خاطر علتی فیزیکی باشد و در برخی موارد احساسات ناخوداگاه شما که پردازش نشده است. اگر بی دلیل چشمانتان پر اشک می شود با خواندن این مطلبدر این بخش از خبرناز، متوجه خواهید شد که چه اتفاقی افتاده و چه باید بکنید.

چرا بی دلیل گریه می کنم؟

افسردگی

در اغلب موارد افرادی که افسردگی شدید دارند بیشتر احساس بی حالی دارند تا گریه کردن. با این وجود افسردگی می تواند با افزایش احساس نیاز به گریه کردن شناخته شود.

برخی از علایم دیگر افسردگی که به تشخیص آن کمک می کند عبارتند از:

غم در اکثر مواقع روز

احساس بی ارزشی و ناامیدی

از دست دادن انرژی

از دست دادن لذت از چیزیهایی که قبلا برایتان لذت بخش بوده

گریه غیر قابل کنترل

دشواری تمرکز

دشواری تصمیم گیری

افزایش نیاز به خواب

ناتوانی در خوابیدن یا بی خوابی

مشکلات گوارشی یا معده

سردرد

کاهش میل جنسی

تغییرات اشتها، کاهش وزن یا افزایش وزن

افکار خودکشی و مرگ

همچنین بخوانید:روش هایی مناسب برای کنترل عصبانیت

افسردگی در صورتی که درمان نشود معمولا بدتر خواهید شد. بنابراین اگر فکر می کنید دلیل گریه شما افسردگی است در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

بسیاری از مردم قبل یا بعد از یک حمله اضطرابی گریه می کنند. این حملات یک لحظه از غلبه ترس است. در بسیاری موارد حس ترس از نابودی یا مرگ به سراغ فرد می آید. گریه کردن، پاسخ طبیعی به این احساسات وحشتناک است. دیگر افراد این احساسات قوی را بعد از حمله اضطراب همچنان حفظ می کنند شاید به این دلیل که احساس می کنند چقدر در زمان حمله بی پناه بوده اند. به علت شدت حملات ترس گریه کردن امری کاملا طبیعی است.

علل بی دلیل گریه کردن افراد حساس
علل بی دلیل گریه کردن افراد حساس

نشانه های اضطراب عبارتند از:

احساس ناتوانی

احساس نگرانی

احساس سرخوردگی، ترس یا خطر

تنفس سریع یا عمیق که با حملات اضطرابی رخ می دهد

افزایش ضربان قلب

لرز

تعریق زیاد

دشواری تمرکز بر چیزهایی غیر از نگرانی های جاری

احساس خستگی یا ضعف

ممکن است پاسخ، چرا من بی هیچ دلیلی گریه می کنم، اضطراب باشد و خود به خود از بین نرود و یا حتی علایمش بدتر شود. اضطراب اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به سرعت قابل درمان است.

گریه و زاری
بسیاری از مردم قبل یا بعد از یک حمله اضطرابی گریه می کنند‎

استرس

افزایش سطح اضطراب با افزایش اشک مرتبط است، از جمله گریه بی دلیل. بسیاری از متخصصین بر این باورند که به همین دلیل استرس هم منجر به اشک ریختن می شود. موقعیت هایی که به طور مرتب پیچیده می شود منجر به اشک ریختن می شوند مثل تنش های بین فردی. گریه کردن می تواند به حل و فصل مناقشان کمک کرده و به نوعی حمایت فرد در مقابل دیگران باشد.

اگر استرس زیادی در زندگیتان دارید بهتر است هر روز برای تشخیص عوامل استرس زای زندگیتان وقت گذاشته و رفعشان کنید. با وجودی که استرس به عنوان یک مشکل پزشکی شناخته نمی شود ولی می تواند باعث بدتر شدن یا ایجاد مشکلاتی برای سلامتی شود از جمله بیماری های قلبی و اختلال گوارش.

سندرم پیش از قاعدگی

تقریبا ۲۰ – ۴۰ درصد زنان سندرم پیش از قاعدگی را تجربه می کنند. گریه بی دلیل به هماره سردرد و نفخ یکی از عوامل رایج این مشکل است. سایر علایم این مشکل شامل خستگی و تحریک پذیری است. اگر گریه بی دلیل شما به خاط سندرم پیش از قاعدگی است که تنها راهکار صبر کردن است و بعد از شروع قاعدگی احساسات شما به حالت قبل برگشته و گریه کردنتان کمتر می شود.

کمبود خواب

بزرگسالان هم درست مثل بچه ها اگر خسته باشند گریه می کنند. اگر ناگهان شروع به گریه کردن می کنید ممکن است دلیلش خواب ناکافی در شب باشد. در واقع، تحقیقات نشان داده هاند افرادی که به طور منظم فقط شبی ۴٫۵ ساعت می خوابند تغییر در روحیه شان را تجربه می کنند. ساده ترین راه برای حل این مشکل خواب کافی شبانه است. اغلب افاد به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارند.

همچنین بخوانید: راهکارهایی برای رسیدن به عزت نفس

درباره ی @khabarnaz

مطلب پیشنهادی

بهترین شیوه های درس خواندن در ماه رمضان

بهترین شیوه های درس خواندن در ماه رمضان

چگونه در ماه رمضان می‌توانیم هم روزه‌ بگیریم و هم‌ درس بخوانیم؟ دسته:روانشناسی بهترین راههای …