شنبه , شهریور ۳۰ ۱۳۹۸
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / پزشکی و سلامتی / بیماری اوتیسم چیست؟بررسی سطوح این بیماری
بیماری اوتیسم چیست؟
بیماری اوتیسم چیست؟بررسی سطوح این بیماری

بیماری اوتیسم چیست؟بررسی سطوح این بیماری

معرفی و بررسی ۳ سطح از بیماری اوتیسم

دسته: پزشکی و سلامتی

بیماری اوتیسم چیست؟بررسی سطوح این بیماری

سلام دوستان عزیز و همراه خبرناز، همان طور که می دانید.اوتیسم یک شرایط پیچیده‌ی عصبی-رفتاری و شامل اختلالاتی در تعاملات اجتماعی و رشد کلامی و مهارت‌های ارتباطی همراه با رفتارهای تکراری و سخت است و به دلیل گستردگی علائم بیماری آن را اختلال طیف اوتیسم (ASD) می‌نامند. این بیماری شامل اختلال در طیف وسیعی از علائم و مهارت‌ها در سطوح مختلف است. در ایناین گزارش از خبرناز به شما خواهیم گفت که دقیقا بیماری اوتیسم چیست؟

این بیماری درجات مختلفی دارد ممکن است تنها یک نقص ساده باشد که زندگی طبیعی بیمار را تا حدودی محدود می‌کند یا ممکن است ناتوانی شدیدی باشد که در آن به مراقبت‌های اساسی نیاز است. کودکان مبتلا به اوتیسم مشکلات ارتباطی دارند و از درک احساسات یا تفکرات سایرین عاجز هستند؛ بنابراین برای آنها مشکل است که احساسات‌ خود را از طریق کلمات، ژست‌ها، حالات صورت یا لمس کردن بیان کنند.

یک کودک اوتیسمی که حساسیت بالایی دارد، ممکن است در مواجهه با صداها، تماس، بوها یا دیدن مناظری که برای دیگران عادی است، دچار مشکلاتی جدی یا در برخی موارد دردناک باشد. کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است حرکات بدنی تکراری و تقلیدی مانند تاب خوردن، قدم زدن یا دست زدن را انجام دهند و واکنش‌های غیر معمول نسبت به مردم داشته باشند یا به اشیا وابستگی شدید پیدا کنند و در مقابل تغییرات در روال عادی زندگی مقاومت نشان دهند یا رفتارهای پرخاشگرانه داشته باشند و به خودشان آسیب برسانند. گاهی اوقات ممکن است اصلا متوجه افراد، اشیا یا فعالیت‌های اطراف‌ خود نشوند. برخی از این کودکان ممکن است دچار تشنج‌های شدید شوند؛ در برخی موارد این تشنج‌ها در دوران بلوغ رخ می‌دهد.

برخی از افراد مبتلا به اوتیسم تا حدودی دچار اختلالات شناختی هستند. بر خلاف اغلب اختلالات شناختی معمول که با تأخیر در تمامی زمینه‌های رشد شناخته می‌شود، اوتیسمی‌ها گاهی مهارت‌های مختلفی دارند. این افراد شاید در برقراری ارتباط با سایرین مشکل داشته باشند، اما در زمینه‌های دیگری مانند طراحی، ساخت موسیقی، حل کردن مسائل ریاضی یا حفظ کردن برخی مطالب مهارت بسیار بالایی دارند و در تست‌های هوش غیر کلامی دارای هوش متوسط یا حتی بالایی هستند.

اوتیسم یک نوع اختلال رشدی بوده که موجب مشکلات اجتماعی و رفتاری می‌شود. سه سطح مختلف از بیماری اوتیسم وجود دارد که از خفیف تا شدید متغیر می‌باشد. به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، از هر ۵۹ کودک یک نفر به بیماری اوتیسم مبتلاست. علائم این بیماری معمولا در سنین نوجوانی ظاهر می‌گردند، اما گاهی اوقات تا سن بزرگسالی نیز بیماری آن‌ها تشخیص داده نمی‌شود. پزشکان بیماری اوتیسم را بر اساس شدت علائم به سطح ۱، ۲ و ۳ تقسیم بندی نمودند. تشخیص صحیح بیماری اوتیسم که شامل سطح شدت است به پزشکان و متخصصان کمک می‌کند تا درمان مناسبی را برای آن در نظر بگیرند.

معرفی و بررسی سطوح بیماری اوتیسم
سه سطح برای بیماری اوتیسم وجود دارد که در اینجا به معرفی و بررسی آن خواهیم پرداخت:

سطح ۱: نیاز به پشتیبانی
سطح ۱ بیماری اوتیسم از کمترین شدت برخوردار است. افراد در این گروه دارای مشکلات اجتماعی هستند که نیاز به حمایت دارند. به گزارش مجله اینترنتی برفانک آن‌ها می‌توانند با دیگران صحبت کنند، اما ممکن است به صورت صحیح به آن‌ها پاسخ ندهند. افراد مبتلا به سطح ۱ اوتیسم، ممکن است رفتارهای غیرقابل انعطافی داشته باشند.

سطح ۲: نیاز به پشتیبانی قابل توجه
افرادی که در این گروه قرار دارند نسبت به افراد گروه سطح ۱، نیاز به حمایت بیشتری دارند. آن‌ها دچار کمبود شدید روابط اجتماعی هستند و همین مسئله موجب می‌شود که گفتگو با آن‌ها بسیار چالش برانگیز باشد. آن‌ها ممکن است تلاش کنند تا به طور هماهنگ ارتباط برقرار کنند و در اکثر مواقع پاسخ درستی به دیگران نمی‌دهند. آن‌ها ممکن است کوتاه صحبت کنند و یا فقط موضوعات خاصی را مورد بحث قرار دهند. این افراد همچنین ممکن است در ارتباط غیرکلامی نیز دچار مشکل شوند. افراد این گروه نیز می‌توانند رفتارهای انعطاف پذیری داشته باشند که ممکن است در عملکرد روزانه آن‌ها اختلال به وجود آید.

سطح ۳: نیاز به پشتیبانی بسیار قابل توجه
سطح ۳، شدیدترین نوع اوتیسم است و افراد این گروه، اختلالات قابل ملاحضه‌ای در ارتباطات کلامی و غیرکلامی دارند. آن‌ها اغلب از تعامل با دیگران جلوگیری می‌کنند، اما اگر نیاز به برقراری ارتباط داشته باشند، ممکن است ارتباط محدودی داشته باشند. رفتار آن‌ها بسیار غیر انعطاف پذیر و تکراری بوده و ممکن است به شدت به تغییرات واکنش نشان دهند و در شرایطی که نیاز به تغییر تمرکز یا کارشان دارند، بسیار ناراحت شوند.

بیماری اوتیسم چیست؟
بیماری اوتیسم چیست؟بررسی سطوح این بیماری

شناسایی علائم اوتیسم
علائم اوتیسم معمولا اجتماعی و رفتاری هستند و شامل موارد زیر می‌گردند:

بروز مشکل به هنگام صحبت کردن
پاسخ دادن نادرست به دیگران
اخلال در تعاملات اجتماعی
مشکل در ارتباط
رفتارهای تکراری
اختلال در دستگاه گوارش
نقص ژنتیکی
تشنج
اخلال در خواب
خوردن چیزهای غیرخوراکی
حساسیت بیش از حد به صدا و لمس شدن

اوتیسم یک شرایط مادام العمر است، اما درمان می‌تواند رفتار فرد را تا حدودی مدیریت کند. طیف وسیعی از داروها وجود دارند که می‌توانند علائم رفتاری و اجتماعی فرد را کاهش دهند، البته درمان‌های آموزشی و رفتاری نیز می‌توانند به افراد مبتلا به اوتیسم خصوصا کودکان و نوجوانان کمک کنند. خانواده نیز در مدیریت درمان این شرایط بی‌تاثیر نیستند.

همچنین بخوانید:علائم،دلایل و راههای درمان بیماری واسکولیت

درباره ی @khabarnaz

مطلب پیشنهادی

آشنایی با علائم هشداردهنده پوکی استخوان

آشنایی با علائم هشداردهنده پوکی استخوان

پوکی استخوان چیست؟ دسته: پزشکی و سلامتی ۳ علامت هشدار دهنده پوکی استخوان در مورد …