خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / پزشکی و سلامتی / هر آنچه آقایان درباره پروستات باید بدانند
هر آنچه آقایان درباره پروستات باید بدانند
هر آنچه آقایان درباره پروستات باید بدانند

هر آنچه آقایان درباره پروستات باید بدانند

پروستات چیست؟+ علت و درمان

دسته: پزشکی و سلامتی

هر آنچه آقایان درباره پروستات باید بدانند

بنا بر گزارش خبرناز، علت پروستات یا پروفسرته (به انگلیسی: Prostate)

عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و به اندازه و شکل یک گردوی کوچک،

در ابتدا مجرای ادراری در لگن خاصره قرار دارد. پروستات غده‌ای است.

سفت به شکل یک هرم وارونه که قستی از آن بافت غددی و قسمتی بافت عضلانی –

همبندی دارد و مجرای ادرار پروستاتی را احاطه می‌نماید.

علت و درمان پروستات

غده پروستات در موقع انزال منقبض می‌شود و ماده شیری رنگ قلیایی،

به منی اضافه می‌کند. حالت ژلاتینی منی به‌دلیل همین اتفاق است.

ترشحات پروستات حدود ۲۰ درصد از حجم منی را تشکیل می‌دهد.

غدهٔ پروستات در سراسر دوران کودکی نسبتاً کوچک باقی می‌ماند.

و در سن بلوغ تحت تأثیر تستوسترون شروع به رشد می‌کنند.

این غده در حدود سن ۲۰ سالگی به یک اندازهٔ تقریباً ثابت می‌رسد.

و تا سن حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی به همین اندازه (حدود ۳۰ سی سی).

باقی می‌ماند.وزن پروستات در فرد بالغ سالم حدود ۲۰–۲۵ گرم و اندازه آن ۴×۲×۳ سانتی‌متر است.

 پروستات غده ای به بزرگی یک گردوست که با افزایش سن حضور خود را به مردان یادآوری می کند. پروستات در زیر مثانه قرار دارد و لوله ای که ادرار را از مثانه و از طریق پیشابراه خارج می کند، از مرکز پروستات عبور می کند.

کار پروستات ترشح مایعاتی است که مواد لازم را برای تقویت و تغذیه اسپرم فراهم می کند و آنرا در برابر مواد موجود در ادرار محافظت می کند. هایپرپلازی یا بزرگی خوش خیم پروستات که با تشخیص پزشک گزارش شده است، با علائمی مانند علایم انسدادی همراه است که معمولاً زودتر بروز می‌کند و شامل تکرر ادرار، احتباس ادرار، کاهش جریان ادرار بخصوص در شب ها و قطره قطره شدن انتهای ادرار می‌باشد. در واقع این علائم ناشی از تورم پروستات می‌باشد. اگر پروستات بیش از حد بزرگ شود، ممکن است پیشابراه را ببندد و مانع جریان ادرار شود. این اختلالات معمولا در مردان بالاتر از ۴۰ سال رخ می‌دهد.

درمان‌های متداول جهانی شامل جراحی و درمان طبی می‌باشد. هدف از درمان طبی که با داروهای گوناگونی صورت می‌گیرد، کاهش انسداد در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج می‌باشد. این داروها با فلج کردن عضلات صاف پروستات انسداد را در ۴۰ درصد موارد کاهش می‌ دهند و به همین میزان علائم ادراری بیمار بهبود می‌یابد. درمان طبی معمولا در افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط هستند،مناسب می‌باشد. تا زمانی که با دارو بتوان علایم را کاهش داد و فرد مشکل ادراری جدی نداشته باشد، به هیچ وجه توصیه به جراحی نمی شود.

از عوارض داروهای پروستات که به میزان زیادی گزارش شده، ناتوانی جنسی و افت فشار خون، کاهش حجم مایع منی و قطع انزال می‌باشد. معمولا بیمار تا زمانی که از داروی خوراکی استفاده می‌کند، تا ۴۰ درصد موارد علائم کاهش می‌یابد و با قطع دارو، علائم مجددا برمی‌گردد.
مکمل¬های طبیعی مختلفی با منشا گیاهی که بر رشد و تکثیر سلول¬های پروستات تاثیر گذار می¬باشند با بهره گیری از مطالعات اپیدمیولوژی، آزمایشگاهی و کلینیکی ساخته شده اند.

هر آنچه آقایان درباره پروستات باید بدانند
هر آنچه آقایان درباره پروستات باید بدانند

یکی از این گیاهان، نخل اره‌ای (Saw Palmetto) ، نوعی درخت نخل بومی جنوب شرق آمریکاست. از میوه‌های این درخت که حاوی اسیدهای چرب و استرول ها می باشد، در تولید مکمل‌هایی که سلامت پروستات را بهبود بخشیده، سطوح هورمون‌ها را متعادل کرده، و از ریزش مو در مردان پیشگیری می‌کند، استفاده می‌شود. ترکیبات موجود در عصاره میوه نخل اره ای از طریق مهار آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز و در نتیجه پایین آوردن غلظت موادی که موجب بروز هیپرپلازی خوش خیم پروستات می گردند و نیز با غیرفعال کردن گیرنده‌هایی خاص که در گسترش سرطان نقش دارند، در کاهش رشد سلول‌های سرطان پروستات عملکردی موفق داشته است. همچنین نخل اره ای ممکن است در کاهش علائم ادراری و التهاب مرتبط با هایپرپلازی خوش خیم پروستات مؤثر باشد. به نظر می رسد این گیاه مشابه داروی فیناستراید باشد با این تفاوت که با بدن سازگار تر بوده و عوارض ناشی از ترکیبات شیمیایی آنرا در بدن به جا نمی گذارد.

گزنه ( (Urtica نیز گياهي علفي و چند ساله با خواص دارویی متنوع است. مواد مؤثرۀ ريشۀ گزنه در جريان متابوليسم هورمون تستوسترون دخالت مي‌کند و سبب بر‌طرف‌کردن التهاب و نشانه‌هاي انسدادي بزرگي خوش‌خيم پروستات مي‌شود. به‌عبارت ديگر عصارۀ ريشۀ گزنه، آنزيم ۵ـ آلفا ردوکتاز (‌که عامل اصلي تبديل تستوسترون به د‌هيدرو‌تستوسترون است) و نيز آنزيم آروماتاز را که هورمونهای آندروژنی را به استروژن تبدیل می کند مهار مي‌کند و نيز با مهار پروليفراسيون سلولي در بافت BPH از مشکلات بيماري مي‌کاهد.

مجتمع صنایع دینه ایران از ترکیب دو گیاه مذکور استفاده کرده و با تاثیر درمانی تقویت شده قرص گیاهی پروستادین را به منظور حفظ سلامت و فیزیولوزی غده پروستات و پیشگیری از عوارض ناشی از بزرگ شدن آن به بازار دارویی عرضه کرده است. هر قرص گیاهی پروستادین حاوی ۱۶۰ میلی گرم عصاره استاندارد میوه نخل اره ای و ۱۲۰ میلی گرم عصاره استاندارد ریشه گزنه می باشدکه بر مبنای ۱۴۴ میلی گرم عصاره لیپوفیل (اسید چرب و استرول) استاندارد شده است.

این دارو قابل تهیه در دارو خانه های سراسر کشور است.

همچنین بخوانید:توصیه هایی برای زندگی سالم و عمر بیشتر

درباره ی @khabarnaz

مطلب پیشنهادی

دانستنی ها و معماهای قرآنی(۳۵)