یکشنبه , خرداد ۱۱ ۱۳۹۹
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / پزشکی و سلامتی / آشنایی با علائم هشداردهنده پوکی استخوان
آشنایی با علائم هشداردهنده پوکی استخوان
آشنایی با علائم هشداردهنده پوکی استخوان

آشنایی با علائم هشداردهنده پوکی استخوان

پوکی استخوان چیست؟

دسته: پزشکی و سلامتی

۳ علامت هشدار دهنده پوکی استخوان

در مورد پوکی استخوان چه می دانید؟

در چه صورتی فرد به این بیماری استخوانی دچار می شود؟

آیا می دانید علائم بیماری پوکی استخوان چه چیزهایی هستند و برای تشخیص آن باید چکار کرد؟

سلام دوستان عزیز و همراه خبرناز،همان طور که می دانید. استحکام استخوان به دو عامل اصلی مقدار توده یا تراکم استخوان و کیفیت استخوان بستگی دارد که در بیماری پوکی استخوان، این امر با اختلال مواجه می شود؛ در این مطلب یک فوق تخصص بیماری هایمفصلی_روماتیسم و پوکی استخوان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به این موضوع پرداخته است.

 به گزارش خبرناز در بیماری پوکی استخوان (osteoporosis )، استحکام استخوان کم شده و در نتیجه خطر شکستگی استخوان افزایش می یابد. مهم ترین علت شکستگی های استخوانی در سنین بعد از یائسگی در زنان و افراد مسن، پوکی استخوان است.

پوکی استخوان چیست؟
آیا ممکن است بیماری استخوانی داشته باشید؟ پوکی استخوان نوعی بیماری استخوانی است که منجر به افزایش احتمال شکستگی می شود. پوکی استخوان می تواند بر تمامی استخوان های بدن تاثیر بگذارد. تشخیص پوکی استخوان از طریق اندازه گیری تراکم استخوان انجام می گیرد. اگر تشخیص داده شود که مبتلا به پوکی استخوان هستید، برای مقابله با شکستگی استخوان هایتان بایستی شرایط خود را تغییر دهید. پوکی استخوان به راحتی می تواند تشخیص داده شده و درمان آن شروع شود اما فقط در صورتی که آزمایش های مناسب انجام شوند. آگاهی از اینکه چه زمانی باید تست تراکم استخوان را انجام دهید می تواند در تشخیص این شرایط کمک کننده باشد و شما می توانید درمان مناسب را آغاز کنید.

علائم هشداردهنده پوکی استخوان
بهتر است درمان پوکی استخوان قبل از وقوع هرگونه علائم یا پیشرفت نشانه ها صورت پذیرد. بنابراین، مهم است که عوامل خطرسازی که منجر به پیشرفت پوکی استخوان می شود را درک کنید و در نتیجه درک بهتری از احتمال پیشرفت این شرایط داشته باشید. در صورت مشاهده برخی از این علائم هشداردهنده باید با پزشک معالجتان درباره وضعیت سلامت استخوان هایتان صحبت کنید. این علائم عبارتند از:

شکستگی هایی با ضربه های ناچیز و فشار کم
اغلب افراد مبتلا به پوکی استخوان، به شکستگی استخوان دچار می شوند اما معمولا نیروی قدرتمندی از جمله شکستگی های پس از سقوط از ارتفاع، شکستگی های ناشی از تصادفات و یا صدمات ناشی از ورزش ها باعث آسیب به استخوان ها می شوند. اما هنگامی که استخوان با اعمال نیروی حداقل می شکند، احتمال ابتلا به پوکی استخوان باید در نظر گرفته شود.

آشنایی با علائم هشداردهنده پوکی استخوان
آشنایی با علائم هشداردهنده پوکی استخوان

درد ناشناخته در استخوان یا درد مفاصل
 درد استخوان و مفاصل عوامل زیادی دارد اما پوکی استخوان ممکن است در ظهور این علائم مشارمت داشته باشد. هنگامی که استخوان ها قدرت کافی برای نگه داشتن وزن بدنتان را ندارند، ممکن است آسیب بدنی رخ دهد. با وقوع درد ناشناخته در استخوان یا مفاصل، ممکن است احتمال وجود مشکل در سلامت استخوان مورد توجه قرار گیرد.

کوتاه شدن یا خمیدگی قامت
شکستگی های ناشی از فشار بر ستون فقرات ممکن است ناشناخته باقی بماند یا متعلق به یک نوع آسیب مربوط به ستون فقرات بدن باشد. هنگامی که چندین مهره در افراد آسیب می بینند، ممکن است از بلندی قامت فرد کاسته شده یا ستون فقرات آنها دچار انحنا شود. ظاهر عادی یک فرد مبتلا به شکستگی های ناشی از فشار، کوتاهی قامت به همراه گوژپشتی خواهد بود. در صورت نیاز به تست تراکم استخوان، با پزشک خود مشورت کنید.

پوکی استخوان را تنها می توان با آگاهی از میزان تراکم استخوان تشخیص داد و بهترین روش درمان هنگامی است که از میزان بیماری اطلاعاتی حاصل شود. برخی موارد در خطر ابتلا به پوکی استخوان غیر قابل کنترل هستند.

عوامل خطر پوکی استخوان
عواملی وجود دارند که شما قادر به کنترل آنها نیستید. آنها شامل مواردی هستند که شما با آنها متولد شده اید یا مرتبط با آن دسته از افرادی هستند که دارای ریسک بالایی برای ابتلا به پوکی استخوان می باشند.

 اگر بیشتر این عوامل خطرساز را دارید باید بیشتر مراقب کنترل سلامتی استخوان هایتان باشید:

جنسیت زن
پوست روشن
سابقه خانوادگی در ابتلا پوکی استخوان
سن بالای ۶۵  سال
اوایل دوران یائسگی (شامل جراحی حذف تخمدانقبل از ۴۵ سالگی)
شرایط غربالگری (مانند بیماری سلیک یا کرون)
اختلالات غدد درون ریز( مانند بیماری تیروئید یا پاراتیروئید)
سرطان های میلوما یا لنفوم

مواردی که عدم کنترل آنها خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد:

کشیدن سیگار
مصرف بیش از حد الکل
رژیم غذایی ضعیف و نامناسب
کمبود کلسیم یا عدم مصرف ویتامین دی
شیوه زندگی کم تحرک
اینها انتخاب هایی هستند که در زندگی خود داشته اید. انتخاب برخی از شیوه های زندگی می تواند بر سلامت استخوان های شما تاثیر گذاشته و احتمال مواجهه با مشکلات مربوط به سلامت استخوان هایتان را افزایش دهد. داشتن فاکتورهای خطرساز بیشتر مساوی با احتمال بیشتر ابتلا به پوکی استخوان خواهد بود.

سایر عوامل خطرساز در بیماری پوکی استخوان

شرایط و داروهایی وجود دارد که می تواند بر احتمال ابتلا به پوکی استخوان تاثیر بگذارد. با این حال موارد مذکور ممکن است به راحتی تغییر نکنند. برای مثال ممکن است توقف مصرف داروهایی که تشنج را درمان امکان پذیر نباشد اما این کار باید به هنگام ارزیابی خطر ابتلا به پوکی استخوان در نظر گرفته شود.

برخی از داروهای ضد تشنج (مانند دیالاستین)
استروئیدهای خوراکی مانند پردنسیون
لیتیم
داروهای مخرب ایمنی بدن

همچنین بخوانید:آشنایی با علل ، علائم و درمان روماتیسم مفصلی

درباره ی @khabarnaz

مطلب پیشنهادی

آنتی‌اکسیدان درمانی با زغال

آنتی‌اکسیدان درمانی با زغال

“آنتی‌اکسیدان درمانی”با زغال دسته: پزشکی و سلامتی زغال خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد بنا بر گزارش خبرناز”آنتی‌اکسیدان …